brovary84: (Maska)
[personal profile] brovary84
 Як приїздять інколи в наші краї туристи, то я їм розповідаю, що традиційний японський раціон - це суп місо, рис білий або не дуже, смажена риба і якісь овочі мариновані, а м’ясо тут почали масово споживати тільки після другої світової війни. 

Але оце дочитався в газеті “Асахі”, що ситуація була насправді трохи складніша. Традиційно рисовирощувальні культури (цивілізації) їли і багато риби теж, бо де вода - там риба. А де вирощують рис - там “заодно” доволі легко вирощувати і свиней, щоб не гаяти час на щось суттєвіше. Японія теж не була винятком, і тут свиноробство процвітало. Але в процесі вирощування рису почали з’являтися всілякі табу, і одним із них стала заборона вбивати тварин і їсти їхнє м’ясо, бо це може вплинути на рис та його врожай, який, як я вже десь тут писав, в Японії майже усьому голова. 

І давні японські правителі теж у таке вірили, тому імператор Темму у 675 році видав спеціальний наказ, заборонивши м’ясоїдство. Але заборона була специфічна, дійсна тільки з квітня по вересень, коли власне і вирощували та збирали рис. Не поширювалася вона і на кабанів із оленями. Але люди все одно почали собі уявляти, що м’ясо тваринне - це щось нечисте, і якось природньо стали все менше споживати свинини. 

З плином часу таке табу поширювалося все більше, а рис став навіть використовуватися в усяких ритуалах імператорської родини. А ближче до епохи Едо навіть стали вірити, що м’ясоїдам очі повилазять або носи повикривляються. Але насправді м’ясо підпільно все одно їли, навіть були спеціальні лавки, що продавали м’ясо всяких диких звірів. 

А коли з відкриттям країни у другій половині 19 століття до Японії почали потрапляти плоди європейської цивілізації, на не-м’ясоїдів почали тикати пальцями і казати, що “той хто не їсть яловичини не може по-справжньому відкритися” (назустріч новому). І у грудні 1871 року імператор Мейдзі видав наказ, яким знову дозволив їсти м’ясо. (Міг це зробити тільки він, оскільки заборонив їсти багато років тому його прямий предок). 

А тоді наступного року, у лютому, стався інцидент в імператорському палаці, коли якісь незрозумілі “люди в білому” проникли на його територію і почали вимагати від імператора скасування наказу. Вони щиро вірили, що їх білий одяг захистить від куль поліцейьских, але зрештою четверо з них загинуло. 

Поступово м’ясо ставало все більш і більш популярним, в ресторанах його їли аристократи та торговці й інколи солдати в казармах - раз на місяць. А потім мода ця поширилася і на простих людей.  Але як головне джерело білків м’ясо випередило рибу тільки після війни, під кінець епохи Сьо:ва - у 1988 році.

Profile

brovary84: (Default)
brovary84

October 2017

S M T W T F S
123 4567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Oct. 23rd, 2017 06:16 am
Powered by Dreamwidth Studios